Joshtheboss123
Joshtheboss123 Joshtheboss123
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Four students spent $9.40 on school lunch.at this rate,predict the amount 10 students would spend on the same school lunch

Respuesta :

noname
noname noname
  • 12-01-2016
you will need to know how much each lunch cost
so
9.40  ÷ 4  =  2.35
so each  lunch cost 2.35 dollars

now we need to find out how much it will cost for 10 lunches

10 x 2.35 = 23.5

so for 10 lunches it will cost 23.5

Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
We have an equation: 4/10= 9.40/?

Cross multiply:
4*? = 9.40*10
⇒ ?= 9.40*10/4= 23.5

10 students would spend $23.50 on the same school lunch~
Answer Link

Otras preguntas

Which equation show the relationship in the table?
The number of proton in a atom of 3H1 is
Which example of IT lifelong learning is most likely to lead to a promotion
What is the Density of an object with a mass of 20 grams and a volume of 10 cmº?
HELP ME!! What is cancer? addition of new cells to replace damaged cells DNA replication cellular death uncontrolled cell division
En el Verano me apetece un aqua de ___ (This is from Unit 2 Prueba de Participación)
You had $21 to spend on two notebooks. After buying them you had $17. How much did each notebook cost?
perpendicular lines are lines that ___ ?
can y’all give me a hand?
The diagram is not drawn to scale 20 3x-8 Find the value of x to the nearest tenth.