chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

Strategies that women could implement to challenge gender stereotypes within a romantic relationship with their male partner
A lower level of income causes the demand for money to ________ and the interest rate to ________, everything else held constant.
There are more than 10 and fewer than 40 children in Mr Patel's class.Mr Patel puts his class into groups.When they are in groups of 5, there are 4 children lef
In research on a new mutation affecting a trait of interest, the demonstration of Mendelian _______ ratios in crossing analysis reveals a gene that is important
Communication signals are thought to evolve when ​_______________
qu'est ce qui relie Hôtel Transylvanie w: des vacances monstrueuses au fantastique ?
Can students living in certain parts of Georgia receive automatic in state tuition?
Qué tienen en común pasillo y risilla ?
Which data set utility performs a compress when both the input and output are the same data set on the same volume?
which one does not belong?LIQUIDS:a. ozb. mLc. ccd. mcg