Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?

Respuesta :

anitahenry003
anitahenry003 anitahenry003
  • 12-01-2016
$4.40 divided by 4 = $1.10 a quart and $0.55 a pint. SEE 2 PINTS= 1 QUART, 2 QUARTS = 1/2 GALLON AND 4 QUARTS =1 GALLON
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses punctuation correctly? a. One of my teachers Mrs. Suazo has run two marathons. b. One of my teachers Mrs. Suazo, has run two marathons. c.
Which pair of fractions is equivalent to this pair 2/3 and 5/8
________ is the biogeochemical cycle in which carbon cycles through earth's ecosystems. A. Oxygen Cycle B. Water cycle C. Carbon Cycle D. Nitrogen Cycle
Rodrigo's fish bowl holds 7/8 gallon of water. It is now 1/2 full. How much water is in it now?
5s fact for multiplying 6x8
Explica folosirea cratimei in structura: Pare-mi-se
how might citizen engage in civic life to influence politics and government?
what's the definition of Isolationism
2y+4x=8 when x=-2,1,3
What is the significance of the manner of death on an autopsy report or a coroner's report?