swagbabygirl1234 swagbabygirl1234
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds
I need step by step

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 13-01-2016
$7.40/ 5 pounds
= $1.48/pound

The unit rate is $1.48/pound~
Answer Link

Otras preguntas

calculate heat produced when 80000 coulombs of charge is transferred in 1/2 hour through a potential difference of 40 volts
Round 3.047 to the nearest 100th
30°N, 120°E is located within the continent of..?
Butter melts when you heat it in a pan on the stove. Is this a chemical change or a physical change? How can you tell?
Round 3.047 to the nearest 100th
Is catalyst a reactant? Why or why not?
a recipe for cookies calls for 3 1/4 cups of sugar.amy has already. put in 3 1/9 cups.how many more cups does need to put in.
How many light years are in 1 second?
Round 244 to the nearest tenth
The atomic number of nitrogen is 7. The atomic mass is 14.01. What can we deduce from this ?