linhernandez44
linhernandez44 linhernandez44
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

Tina Buys 2 loaves of bread and 6 muffins. Each loaf of bread costs $2.29 and each muffin costs $0.77. Calculate the total cost

Respuesta :

hawaiikal12
hawaiikal12 hawaiikal12
  • 11-04-2018
2.29*2= 4.58
0.77*6= 4.62
4.58+4.62= $9.20
Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-04-2018
1 loaf of bread = $2.29
2 loaves of bread = $2.29 x 2 = $4.58

1 muffin = $0.77
6 muffins = $0.77 x 6 = $4.62

Total cost = $4.58 + $4.62 = $9.20

Answer: $9.20
Answer Link

Otras preguntas

What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
Why does land heat up more faster than water?
What kind of particles make up compound
Why does land heat up more faster than water?
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
Why does land heat up more faster than water?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
Why does land heat up more faster than water?
How does 4/15=14/n? What does n equal?