awebster0705p70yoh awebster0705p70yoh
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 24-fl-oz jar of spaghetti sauce sells for $2.69. another jar that holds 1 quart of sauce sells for $3.29. which is better buy

Respuesta :

20velezedgar
20velezedgar 20velezedgar
  • 11-04-2018
The quart is the better buy because it is 10 cents an ounce 
Answer Link

Otras preguntas

I need step by step help solving these problems (not just answers). Find the exact values of sin 2θ cos 2θ and tan 2θ given that sec θ = -25/24 and θ is on the
i need help with math. whats h/4 + 3 = -5 - h/4
Fe2o3 (s) + 3 co (g) → 2 fe (s) + 3 co2 (g) type of reaction
The differences in the properties of two substances in a mixture can be used to separate a substance out of the mixture. What two differences in the properties
Atoms of nonmetals usually lose electrons when they combine with other atoms true or false
Skin cells are lost daily even without injury. Which best describes the purpose of the cell cycle for skin cells in this circumstance? A.reproduction B.repair C
Lauren is heading home from work and realizes she forgot to buy cat food during her lunch hour. as she navigates the traffic, she tries to decide where it will
how many atoms are in pb (no3)2
A student wrote the following sentence: Pearl's father, the Reverend Dimmesdale, decides to live his punishment in secret rather than in public. Though Hester s
A very long, straight horizontal wire carries a current such that 8.15×1018 electrons per second pass any given point going from west to east. part a what is th