alexiselliott38 alexiselliott38
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-04-2018
3 cases = $23.15
1 case = $23.15 ÷ 3 = $7.72

6 cans = $7.72
1 can = $7.72 ÷ 6 = $1.29

Answer: One can costs $1.29
Answer Link

Otras preguntas

What prefix before saccharide would you use to describe sucrose
|3x|=9, solve absolute value equation
Which belongs in the blank space of the chemical equation for the burning of fossil fuels below? Fossil fuel + oxygen gas  _________ + water + heat
In the Middle East, _____ may present a serious obstacle to achieving democratic governments. lack of sufficient resources tribal and religious groups high cost
( 2 tens 1 one ) x 10 standard form
When reading a poem closely to interpret its meaning and nuances, what can give you clues about the theme of the poem?the rhyme schemethe stanza structurethe ti
explain why 138 is divisible by 3
How many hundredths are in 45.972
two ships from Rome sail at the same time one to Antioch and the other to london. Which ship will arrive first?
how do you do 2x-9=x+1