Garciaarelis16 Garciaarelis16
  • 11-02-2016
  • Mathematics
contestada

which is a better buy? A 24-ounce bottle of shampoo for $9.00 or a 16- ounce bottle of shampoo for $7

Respuesta :

redpandawarrior
redpandawarrior redpandawarrior
  • 11-02-2016
The better buy would be the 16- ounce bottle of shampoo for $7
Answer Link
JoshuaCho
JoshuaCho JoshuaCho
  • 11-02-2016
The answer is the 16 - ounce bottle of shampoo for $7. This is how I did it:
I divided the price and the ounce of shampoo in the bottle.
[tex]24/9 = $2.67 per ounce[/tex] and [tex]16/7 = $2.29 per ounce[/tex]
Now you can see which one is a cheaper price. Hope this helped you =)

Answer Link

Otras preguntas

How did machines speed up  textile manufacturing
Why did the Virginia Company give settlers the right to self-government?
Why did the Virginia Company give settlers the right to self-government?
rewrite the expression without using grouping symbols. -6(8+12)
how do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
what times what equal 16?
What is 689 divided by 53
Why did the Virginia Company give settlers the right to self-government?
how do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
You bought a car for $25,000. You have owned it for one year, and it is now worth $21,000. What is the percent decrease in your car's value?16%19%84%119%