jelau2017 jelau2017
  • 13-09-2018
  • Mathematics
contestada

Matt buys 3 yards of fabric for $7:47 then he realizes that he needs two more yards he goes to the store and purchases the additional fabric at the same cost as the original price once he has all 5 yards how much will he have spent in total

Matt buys 3 yards of fabric for 747 then he realizes that he needs two more yards he goes to the store and purchases the additional fabric at the same cost as t class=

Respuesta :

sara1203c sara1203c
  • 13-09-2018
$7.47/3= $2.49 per yard
$2.49 *2= $4.98
$4.98+$7.47= $12.45
Or $2.49 per yard times 5 yards equals $12.45
Answer Link

Otras preguntas

Estimate 394.6 divided by 9
You place a bet on the number 21 in roulette. the probability of winning is 1 38 , and the company hosting the casino night for a city fundraiser gives the payo
Locate the main term morbilli in the index and identify the cross reference given
What do you call a collection of artists?
At a local market the cost of apples is directly proportional to the weight of the apples. Brian bought 10 pounds of apples for the cost of $15.00
Why do histornians consider the farming revolution the biggest event in history
A benefit of contracting with export trading companies is
I have a Brainliest reward
1. Do you consider Facebook, MySpace, and LinkedIn forms of disruptive or sustaining technology? Why?
And thy commandment alone shall live meaning