zhairz223 zhairz223
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

1. Sam bought a soft drink for four dollars and six candy bars. He spent a total of twenty-two
dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

urbabyxoxo
urbabyxoxo urbabyxoxo
  • 12-10-2020
22 minus 4 is 18

18 divided by 6 is 3

each candy bar sam bought was $3
Answer Link

Otras preguntas

Ella hace mucho ejercicio para ____. a. entrenarse b. se entrena c. se entrenan
it passes through (5,-2) and is parallel to the x-axis
Cuantos siglos pasaron desde el desarollo de la escritura en mesopotamia hasta el inicio del imperio romano
how to slove 3 = z - 11
Express the ratio 16 days to 4 weeks as a fraction in simplest form.
What does Lemon Brown teach Greg about complaining about pain in "The Treasure of Lemon Brown"?
WILL GIVE THE BRAINIEST, THANKS, AND A 5 STAR RATING WITH 15 POINTS HELP ME PLZZ.
26. a molecule of water is polar, meaning that it has an area of slight positive charge. True or false?
Carmen buys 4 daisies and some roses to make a flower arrangement. The number of daisies is 1/3 of the number of roses that she buys. How many roses does she bu
The al-Qaeda terrorist attacks on September 11, 2001, involved flying passenger-filled airplanes into which iconic landmarks? A. the Golden Gate Bridge in San