luxni
luxni luxni
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

it cost £2 20
by 5 apples work out how much it would cost by 8 apples​

Respuesta :

hollybeth
hollybeth hollybeth
  • 12-01-2021

Answer:

£3.52

Step-by-step explanation:

2.20/5=0.44

0.44×8=£3.52

Answer Link

Otras preguntas

state one important difference between a physical change and chemical change
On whose authority was the U.S. Constitution based?
How does the "elastic clause" make it easier for our government to function?
Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the process
The expression 2(l + w) is used to calculate the perimeter of a rectangle, where l is length and w is width. If the length is Fraction 2 over 3 unit and the wid
How does the plastic bag represent a model of cell
the formula NaCl is composed of which two elements
Michael's father bought him a 16 foot board to cut into shelves for his bedroom. Michael plans to cut the board into 11 equal pieces
One reason to buy a home instead of rent a home is:
After the postwar division of Germany into East and West, what was the state of the German economy?