ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The failure of the human body to effectively maintain dynamic equilibrium can result in?
8.246 - 5 hundredths What is the answer The
what are things that needs to go through the cells and can't go in the cells?
How many new countries were created by the Treaty of Versailles? Compare this map to the map of Europe in 1914.
A bottle contains 0.375 liters of juice. Which of thr following is another way to express 0.375? a. 3/75 b. 3/8 c. 37/50 d. 3/4
what times what equals = 98?
Which factor most greatly limits the power of the US government? regular, free elections a sovereign government electing a chief executive a constitutio
what percent of 50 shirts is 35 shirts
Eric is planning to bake approximately 305 cookies. If 3 pounds of cookie dough makes 96 cookies, how many pounds of cookie dough should he make?
what is the answer to this question??? in a sale there is 10 per cent off all prices. a chair costs 63 pounds in the sale how much was it before the sale