tyreekboyd7629 tyreekboyd7629
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

A large cheese pizza cost $7.40. Diego has $40 to spend on pizzas. How many large cheese pizzas can he affors?

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 11-02-2022

Answer:

If 7.40 is the price of a pizza, we have to make sure that he spends less than $40 on large pizzas. if Diego buy 5 pizzas he would spend $37 and would not have enough to afford another large pizza, meaning that he can buy 5 large pizzas

Answer Link

Otras preguntas

Treatment for common sports injuries name each of the five steps in the price treatment site 1
Goals that are most likely to be successful____. need adaptation and the ability to improvise require competency and intellect need help and encouragement from
Paragraph about robot
Of the animals at the shelter, 5/8 are cats. Of the cats 2/3 are kittens. What fraction of the animals at the shelter are kittens?
A box of 15cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?
Why agriculture an important occupation throughout the world
- 2y + 3 = - 4y The solution set is what???
A maze at a county fair is made from 275 bales of hay. The maze at the state fair is made from four times as many bales of hay.how many bales of hay are used f
In your own words explain the concept of market price.
What was one important result of formerly enslaved people writing personal narratives? A. Their stories influenced the abolitionist movement. B. Their stories